2000-01 UEFA Cup
Get 2000%E2%80%9301 UEFA Cup essential facts below. View Videos or join the 2000%E2%80%9301 UEFA Cup discussion. Add 2000%E2%80%9301 UEFA Cup to your Like2do.com topic list for future reference or share this resource on social media.
2000%E2%80%9301 UEFA Cup

2000-01 UEFA Cup
Signal Iduna Park new sign.jpg
Westfalenstadion, Dortmund hosted the final.
Dates 8 August 2000 – 16 May 2001
Final positions
Champions England Liverpool
Runners-up Spain Alavés
2001-02

Liverpool won the 2000-01 UEFA Cup with a golden goal in the final against Alavés for their third title in the competition. It completed a cup treble for the club, as they also won the FA Cup and the League Cup that season. The conclusion of the tournament by a golden goal is the only instance in any of the major European club cup competitions until the abolition of the rule in 2002.

English clubs had been banned from European competitions between 1985 and 1990 as a result of the Heysel disaster, and Liverpool were the first English side of the post-Heysel era to win the trophy. The previous English winners were Tottenham Hotspur in 1984. It was also Liverpool's first European trophy of the post-Heysel era.

Association team allocation

A total of 138 teams from 51 UEFA associations participated in the 2000-01 UEFA Cup. Associations are allocated places according to their 1999 UEFA league coefficient.[1]

Below is the qualification scheme for the 2000-01 UEFA Cup:

  • Associations 1-6 each enter three teams
  • Associations 7-8 each enter four teams
  • Associations 9-15 each enter two teams
  • Associations 16-21 each enter three teams
  • Associations 22-49 each enter two teams, with the exception of Liechtenstein who enter one.
  • Associations 50-51 each enter one team
  • The top three associations of the 1999-2000 UEFA Fair Play ranking each gain an additional berth
  • 16 teams eliminated from the 2000-01 UEFA Champions League are transferred to the UEFA Cup
  • 3 winners of the Intertoto Cup
  • The winner of the 1999-2000 UEFA Cup

Association ranking

Rank Association Coeff. Teams Notes
1 Italy Italy 57.212 3 +1(UCL)
+1(IT)
2 Spain Spain 49.628 +1(UCL)
+1(FP)
+1(IT)
3 Germany Germany 45.498 +3(UCL)
+1(IT)
4 France France 41.442
5 Netherlands Netherlands 37.816 +2(UCL)
6 England England 34.288
7 Russia Russia 27.825 4 +1(UCL)
8 Greece Greece 26.950 +1(UCL)
9 Portugal Portugal 24.716 2 +1(UCL)
10 Czech Republic Czech Republic 23.624 +1(UCL)
11 Austria Austria 22.375 +1(UCL)
12 Denmark Denmark 21.050 +2(UCL)
13 Croatia Croatia 20.374 +1(UCL)
14 Turkey Turkey 20.350
15 Ukraine Ukraine 20.291 +1(UCL)
16 Switzerland Switzerland 20.000 3 +1(UCL)
17 Norway Norway 19.733 +1(UCL)
18 Belgium Belgium 19.600 +1(FP)
Rank Association Coeff. Teams Notes
19 Sweden Sweden 17.325 3 +1(FP)
20 Poland Poland 17.250 +1(UCL)
21 Scotland Scotland 16.625 +1(UCL)
22 Romania Romania 16.200 2
23 Hungary Hungary 15.666 +1(UCL)
24 Slovakia Slovakia 14.332 +1(UCL)
25 Cyprus Cyprus 12.665
26 Georgia (country) Georgia 12.166
27 Israel Israel 11.541
28 Slovenia Slovenia 10.831
29 Belarus Belarus 9.083
30 Finland Finland 9.041
31 Federal Republic of Yugoslavia Yugoslavia 8.249 +1(UCL)
32 Bulgaria Bulgaria 7.582
33 Latvia Latvia 6.582
34 Iceland Iceland 6.332
35 Republic of Macedonia Macedonia 4.915
36 Lithuania Lithuania 4.832
Rank Association Coeff. Teams Notes
37 Moldova Moldova 4.333 2 +1(UCL)
38 Estonia Estonia 2.582
39 Armenia Armenia 2.416
40 Northern Ireland Northern Ireland 1.998
41 Republic of Ireland Republic of Ireland 1.832
42 Wales Wales 1.832
43 Malta Malta 1.498
44 Faroe Islands Faroe Islands 1.249
45 Albania Albania 1.166
46 Luxembourg Luxembourg 1.166
47 Liechtenstein Liechtenstein 1.000 1
48 Azerbaijan Azerbaijan 0.916 2
49 Bosnia and Herzegovina Bosnia and Herzegovina 0.500
50 Andorra Andorra 0.000 1
51 San Marino San Marino 0.000
Notes
  • (FP): Additional fair play berth (Norway, Denmark, Scotland)
  • (UCL): Additional teams transferred from the UEFA Champions League
  • (IT): Additional teams from Intertoto Cup

Distribution

Teams entering in this round Teams advancing from previous round Teams transferred from Champions League
Qualifying round
(82 teams)
  • 31 domestic cup winners from associations 19-49
  • 33 domestic league runners-up from associations 16-49
  • 13 domestic league third-placed teams from associations 9-21
  • 3 teams from the Fair Play rankings
  • 2 domestic league champions teams from Andorra and San Marino
First round
(96 teams)
  • 18 domestic cup winners from associations 1-18
  • 2 domestic league third-placed teams from associations 7-8
  • 5 domestic league fourth-placed teams from associations 4-8
  • 8 domestic league fifth-placed teams from associations 1-8
  • 3 domestic league sixth-placed teams from associations 1-3
  • 3 winners of the Intertoto Cup
  • 41 winners from the qualifying round
  • 16 losing teams from Champions League qualifying
Second round
(48 teams)
  • 48 winners from the first round
Third round
(32 teams)
  • 24 winners from the second round
  • 8 third placed teams from the Champions League first group stage
Fourth round
(16 teams)
  • 16 winners from the third round
Play offs
(8 teams)
  • 8 winners from the fourth round play the quarter finals, semi finals and final

Redistribution rules

A UEFA Cup place is vacated when a team qualify for both the Champions League and the UEFA Cup, or qualify for the UEFA Cup by more than one method. When a place is vacated, it is redistributed within the national association by the following rules:<

  • When the domestic cup winners (considered as the "highest-placed" qualifier within the national association) also qualify for the Champions League, their UEFA Cup place is vacated, and the remaining UEFA Cup qualifiers are moved up one place, with the final place (with the earliest starting round) taken by the domestic cup runners-up, provided they do not already qualify for the Champions League or the UEFA Cup. Otherwise, this place is taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the UEFA Cup yet.
  • When the domestic cup winners also qualify for the UEFA Cup through league position, their place through the league position is vacated, and the UEFA Cup qualifiers which finish lower in the league are moved up one place, with the final place taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the UEFA Cup yet.
  • A place vacated by the League Cup winners is taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the UEFA Cup yet.
  • A Fair Play place is taken by the highest-ranked team in the domestic Fair Play table which do not qualify for the Champions League or UEFA Cup yet.

Teams

The labels in the parentheses show how each team qualified for the place of its starting round:

  • CW: Cup winners
  • CR: Cup runners-up
  • LC: League Cup winners
  • Nth: League position
  • P-W: End-of-season European competition play-off winners
  • FP: Fair play
  • IT: Intertoto Cup winners
  • UCL: Relegated from the Champions League
    • GS: Third-placed teams from the group stage
    • Q3: Losers from the third qualifying round
Third round
Germany Bayer Leverkusen (UCL GS) Ukraine Shakhtar Donetsk (UCL GS) Greece Olympiacos (UCL GS) Scotland Rangers (UCL GS)
Germany Hamburg (UCL GS) Norway Rosenborg (UCL GS) Netherlands PSV Eindhoven (UCL GS) Spain Barcelona (UCL GS)
First round
Austria Tirol Innsbruck (UCL Q3) Moldova Zimbru Chi?in?u (UCL Q3) Denmark Brøndby (UCL Q3) Italy Internazionale (UCL Q3)
Russia Lokomotiv Moscow (UCL Q3) Slovakia Inter Bratislava (UCL Q3) Portugal Porto (UCL Q3) Denmark Herfølge (UCL Q3)
Serbia and Montenegro Red Star Belgrade (UCL Q3) Poland Polonia Warsaw (UCL Q3) Germany 1860 Munich (UCL Q3) Netherlands Feyenoord (UCL Q3)
Hungary Dunaferr (UCL Q3) Switzerland St. Gallen (UCL Q3) Croatia Dinamo Zagreb (UCL Q3) Czech Republic Slavia Prague (UCL Q3)
Belgium Genk (CW) Norway Molde (2nd) Switzerland Zürich (CW) Ukraine Kryvbas Kryvyi Rih (CR)
Turkey Gaziantepspor (3rd) Croatia Osijek (3rd) Denmark Viborg (CW) Austria Grazer AK (CW)
Czech Republic Slovan Liberec (CW) Portugal Benfica (3rd) Greece AEK Athens (CW) Russia CSKA Moscow (3rd)
England Chelsea (CW) Netherlands Roda JC (CW) France Nantes (CW) Germany Werder Bremen (CR)
Spain Espanyol (CW) Italy Parma (5th) Greece OFI Crete (4th) Russia Torpedo Moscow (4th)
Greece PAOK (5th) Russia Dynamo Moscow (5th) England Liverpool (4th) Netherlands Vitesse Arnhem (4th)
France Bordeaux (4th) Greece Iraklis (6th) Russia Alania Vladikavkaz (6th) England Leicester City (LC)
Netherlands Ajax (5th) France Gueugnon (LC) Germany Kaiserslautern (5th) Spain Real Zaragoza (4th)
Italy Roma (6th) Germany Hertha BSC (6th) Spain Alavés (6th) Italy Fiorentina(7th)
Spain Celta Vigo (IT) Germany Stuttgart (IT) Italy Udinese (IT)
Qualifying round
Bosnia and Herzegovina ?eljezni?ar (CW) Azerbaijan Kapaz (CW) Liechtenstein Vaduz (CW) Luxembourg Jeunesse Esch (CW)
Albania Teuta Durrës (CW) Faroe Islands B36 Tórshavn (CR) Malta Sliema Wanderers (CW) Wales Bangor City (CW)
Republic of Ireland Bohemians (CR) Northern Ireland Glentoran (CW) Armenia Mika (CW) Estonia Viljandi Tulevik (CR)
Moldova Constructorul Chi?in?u (CW) Lithuania Ekranas (CW) Republic of Macedonia Pobeda (CR) Iceland ÍA (CR)
Latvia Liep?jas Metalurgs (CR) Bulgaria Naftex Burgas (CR) Federal Republic of Yugoslavia Napredak Kru?evac (CR) Finland Jokerit (CW)
Belarus Slavia Mozyr (CW) Slovenia Olimpija Ljubljana (CW) Israel Beitar Jerusalem (CR) Georgia (country) Lokomotivi Tbilisi (CW)
Cyprus Omonia (CW) Slovakia Ko?ice (CR) Hungary MTK Budapest (CW) Romania Universitatea Craiova (CR)
Scotland Aberdeen (CR) Poland Amica Wronki (CW) Sweden Örgryte (CW) Bosnia and Herzegovina Budu?nost Banovi?i (2nd)
Azerbaijan Neftchi Baku (3rd) Luxembourg Grevenmacher (1st) Albania Tomori Berat (2nd) Faroe Islands GÍ Gøta (2nd)
Malta Valletta (2nd) Wales Barry Town (2nd) Republic of Ireland Cork City (2nd) Northern Ireland Coleraine (2nd)
Armenia Ararat Yerevan (2nd) Estonia Flora Tallinn (3rd) Moldova Sheriff Tiraspol (2nd) Lithuania ?algiris (2nd)
Republic of Macedonia Rabotni?ki (3rd) Iceland ÍBV (2nd) Latvia Ventspils (3rd) Bulgaria CSKA Sofia (2nd)
Federal Republic of Yugoslavia Partizan (2nd) Finland HJK Helsinki (2nd) Belarus Gomel (3rd) Slovenia Gorica (2nd)
Israel Maccabi Haifa (2nd) Georgia (country) WIT Georgia (2nd) Cyprus APOEL (3rd) Slovakia Slovan Bratislava (3rd)
Hungary Vasas (3rd) Romania Rapid Bucure?ti (2nd) Scotland Celtic (2nd) Poland Wis?a Kraków (2nd)
Sweden AIK (2nd) Belgium Club Brugge (2nd) Norway Brann (3rd) Switzerland Lausanne (3rd)
Scotland Hearts (3rd) Poland Ruch Chorzów (3rd) Sweden Halmstad (3rd) Belgium Gent (3rd)
Norway Lillestrøm (4th) Switzerland Basel (2nd) Ukraine Vorskla Poltava (4th) Turkey Antalyaspor (CR)
Croatia Rijeka (4th) Denmark AB (3rd) Austria Rapid Wien (3rd) Czech Republic Drnovice (3rd)
Portugal Boavista (4th) Sweden Norrköping (FP) Spain Rayo Vallecano (FP) Belgium Lierse (FP)
Andorra Constel·lació Esportiva (1st) San Marino Folgore (1st)

Qualifying round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Universitatea Craiova Romania 1-2 Republic of Macedonia Pobeda 1-1 0-1
Folgore/Falciano San Marino 1-12 Switzerland Basel 1-5 0-7
Neftçi Azerbaijan 2-3 Slovenia HIT Gorica 1-0 1-3
Rapid Wien Austria 6-0 Albania Teuta 2-0 4-0
Clube Brugge Belgium 6-1 Estonia Flora 4-1 2-0
ÍBV Vestmannaeyjar Iceland 0-5 Scotland Hearts 0-2 0-3
AB Denmark 9-0 Faroe Islands B36 8-0 1-0
Coleraine Northern Ireland 1-3 Sweden Örgryte 1-2 0-1
Ararat Yerevan Armenia 3-4 Slovakia Ko?ice 2-3 1-1
Napredak Kru?evac Federal Republic of Yugoslavia 6-2 Estonia Viljandi Tulevik 5-1 1-1
MTK Hungária Hungary 5-2 Finland Jokerit 1-0 4-2
Vorskla Poltava Ukraine 4-0 Republic of Macedonia Rabotni?ki 2-0 2-0
ÍA Akraness Iceland 2-6 Belgium Gent 2-3 0-3
Bangor City Wales 0-11 Sweden Halmstad 0-7 0-4
Ventspils Latvia 3-4 Hungary Vasas 2-1 1-3 (a.e.t.)
Jeunesse Esch Luxembourg 0-11 Scotland Celtic 0-4 0-7
Drnovice Czech Republic 4-0 Bosnia and Herzegovina Budu?nost Banovi?i 3-0 1-0
Tomori Berat Albania 2-5 Cyprus APOEL 2-3 0-2
Rapid Bucure?ti Romania 3-1 Armenia Mika 3-0 0-1
WIT Georgia Georgia (country) 1-4 Israel Beitar Jerusalem 0-3 1-1
Omonia Cyprus 1-2 Bulgaria Naftex Burgas 0-0 1-2
?eljezni?ar Bosnia and Herzegovina 1-3 Poland Wis?a Kraków 0-0 1-3
Sheriff Tiraspol Moldova 0-3 Slovenia Olimpija Ljubljana 0-0 0-3
Gandja Azerbaijan 0-7 Turkey Antalyaspor 0-2 0-5
?algiris Vilnius Lithuania 2-7 Poland Ruch Chorzów 2-1 0-6
Aberdeen Scotland 2-2(a) Republic of Ireland Bohemian 1-2 1-0
GÍ Gøta Faroe Islands 1-4 Sweden Norrköping 0-2 1-2
Liep?jas Metalurgs Latvia 1-2 Norway Brann 1-1 0-1
Slavia Mozyr Belarus 1-1(a) Israel Maccabi Haifa 1-1 0-0
Slovan Bratislava Slovakia 4-0 Georgia (country) Lokomotivi Tbilisi 2-0 2-0
Sliema Wanderers Malta 3-5 Federal Republic of Yugoslavia Partizan 2-1 1-4
Constructorul Chi?in?u Moldova 2-11 Bulgaria CSKA Sofia 2-3 0-8
AIK Sweden 3-0 Belarus Gomel 1-0 2-0
HJK Helsinki Finland 4-3 Luxembourg Grevenmacher 4-1 0-2
Glentoran Northern Ireland 0-4 Norway Lillestrøm 0-3 0-1
Ekranas Lithuania 0-7 Belgium Lierse 0-3 0-4
Boavista Portugal 5-0 Wales Barry Town 2-0 3-0
Constelació Esportiva Andorra 0-16 Spain Rayo Vallecano 0-10 0-6
Lausanne Switzerland 2-0 Republic of Ireland Cork City 1-0 1-0
Rijeka Croatia 8-6 Malta Valletta 3-2 5-4 (a.e.t.)
Amica Wronki Poland 6-3 Liechtenstein Vaduz 3-0 3-3

First round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Zimbru Chi?in?u Moldova 1-4 Germany Hertha BSC 1-2 0-2
Antalyaspor Turkey 2-6 Germany Werder Bremen 2-0 0-6
Bohemian Republic of Ireland 2-3 Germany Kaiserslautern 1-3 1-0
Stuttgart Germany (a) 3-3 Scotland Hearts 1-0 2-3
Drnovice Czech Republic 0-1 Germany 1860 Munich 0-0 0-1
Lokomotiv Moscow Russia 4-2 Bulgaria Naftex Burgas 4-2 0-0
Norrköping Sweden 3-4 Czech Republic Slovan Liberec 2-2 1-2
Rapid Bucure?ti Romania 0-1 England Liverpool 0-1 0-0
Zürich Switzerland 1-4 Belgium Genk 1-2 0-2
Olimpija Ljubljana Slovenia 2-3 Spain Espanyol 2-1 0-2
Vorskla Poltava Ukraine 2-4 Portugal Boavista 1-2 1-2
Brøndby Denmark 1-2 Croatia Osijek 1-2 0-0
Ruch Chorzów Poland 1-7 Italy Internazionale 0-3 1-4
Pobeda Republic of Macedonia 0-6 Italy Parma 0-2 0-4
Lausanne Switzerland 5-2 Russia Torpedo Moscow 3-2 2-0
Celta Vigo Spain 1-0 Croatia Rijeka 0-0 1-0 (a.e.t.)
Leicester City England 2-4 Serbia and Montenegro Red Star Belgrade 1-1 1-31
Roda JC Netherlands 1-4 Slovakia Inter Bratislava 0-2 1-2
Kryvbas Kryvyi Rih Ukraine 0-6 France Nantes 0-1 0-5
PAOK Greece 6-4 Israel Beitar Jerusalem 3-1 3-3
Slavia Prague Czech Republic 5-0 Denmark AB 3-0 2-0
Rapid Wien Austria 4-1 Sweden Örgryte 3-0 1-1
Gent Belgium 0-9 Netherlands Ajax 0-6 0-3
Lillestrøm Norway 4-3 Russia Dynamo Moscow 3-1 1-2
Ko?ice Slovakia 2-3 Austria Grazer AK 2-3 0-0
CSKA Sofia Bulgaria 2-2 (a) Hungary MTK Hungária 1-2 1-0
Alavés Spain 4-3 Turkey Gaziantepspor 0-0 4-3
Tirol Innsbruck Austria 5-3 Italy Fiorentina 3-1 2-2
Club Brugge Belgium 3-0 Cyprus APOEL 2-0 1-0
CSKA Moscow Russia 0-1 Denmark Viborg 0-0 0-1 (a.e.t.)
Celtic Scotland 3-2 Finland HJK Helsinki 2-0 1-2 (a.e.t.)
Gueugnon France 0-1 Greece Iraklis 0-0 0-1
Chelsea England 1-2 Switzerland St. Gallen 1-0 0-2
Real Zaragoza Spain 5-5 (3-4 p) Poland Wis?a Kraków 4-1 1-4 (a.e.t.)
Molde Norway 1-2 Spain Rayo Vallecano 0-1 1-1
HIT Gorica Slovenia 1-11 Italy Roma 1-4 0-7
AIK Sweden 1-2 Denmark Herfølge 0-1 1-1 (a.e.t.)
Vitesse Netherlands 4-2 Israel Maccabi Haifa 3-0 1-2
Vasas Hungary 2-4 Greece AEK Athens 2-2 0-2
Partizan Federal Republic of Yugoslavia 1-2 Portugal Porto 1-1 0-1
Alania Vladikavkaz Russia 0-5 Poland Amica Wronki 0-3 0-2
Halmstad Sweden 4-3 Portugal Benfica 2-1 2-2
Dunaferr Hungary 1-4 Netherlands Feyenoord 0-1 1-3
Lierse Belgium 1-5 France Bordeaux 0-0 1-5
Polonia Warsaw Poland 0-3 Italy Udinese 0-1 0-2
Basel Switzerland 7-6 Norway Brann 3-2 4-4
Napredak Kru?evac Federal Republic of Yugoslavia 0-6 Greece OFI Crete 0-0 0-6
Slovan Bratislava Slovakia 1-4 Croatia Dinamo Zagreb 0-3 1-1

1 This match was played at Prater Stadium in Vienna instead of at Red Star's home ground in Belgrade because Leicester City club leadership managed to convince UEFA that playing in FR Yugoslavia somehow posed a security risk to them due to the then political situation in the country. The UEFA's decision came on 12 September 2000 - only nine days before the game's originally scheduled date (21 September 2000). UEFA's decision to not only move the tie to a neutral location, but to also postpone it for a week was a highly controversial precedent since no other team that was drawn to play Yugoslav teams that season (including Porto and Celta Vigo among others) got similar treatment.[1]

Second round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Iraklis Greece 4-5 Germany Kaiserslautern 1-3 3-2
Osijek Croatia 4-1 Austria Rapid Wien 2-1 2-0
Udinese Italy 1-3 Greece PAOK 1-0 0-3 (a.e.t.)
Werder Bremen Germany 9-3 Belgium Genk 4-1 5-2
Halmstad Sweden 4-5 Germany 1860 Munich 3-2 1-3
AEK Athens Greece 6-2 Denmark Herfølge 5-0 1-2
Hertha BSC Germany 4-2 Poland Amica Wronki 3-1 1-1
Lillestrøm Norway 3-5 Spain Alavés 1-3 2-2
Internazionale Italy (a) 1-1 Netherlands Vitesse 0-0 1-1
Bordeaux France 3-2 Scotland Celtic 1-1 2-1 (a.e.t.)
Espanyol Spain 4-1 Austria Grazer AK 4-0 0-1
Boavista Portugal 1-2 Italy Roma 0-1 1-1
Tirol Innsbruck Austria 2-3 Germany Stuttgart 1-0 1-3
Red Star Belgrade Serbia and Montenegro 1-3 Spain Celta Vigo 1-0 0-31
Lokomotiv Moscow Russia 3-1 Slovakia Inter Bratislava 1-0 2-1
Basel Switzerland 1-3 Netherlands Feyenoord 1-2 0-1
Liverpool England 4-2 Czech Republic Slovan Liberec 1-0 3-2
Rayo Vallecano Spain (a) 2-2 Denmark Viborg 1-0 1-2
Lausanne Switzerland 3-2 Netherlands Ajax 1-0 2-2
Nantes France 3-1 Hungary MTK Hungária 2-1 1-0
Club Brugge Belgium 3-2 Switzerland St. Gallen 2-1 1-1
Parma Italy 2-1 Croatia Dinamo Zagreb 2-0 0-1
OFI Crete Greece 3-6 Czech Republic Slavia Prague 2-2 1-4
Wis?a Kraków Poland 0-3 Portugal Porto 0-0 0-3

1 This 2nd leg match in Vigo actually ended with the score 5-3 for the hosts Celta, but was later officially recorded as 3-0 walkover since it was discovered that Red Star fielded two suspended players.

Third round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Hertha BSC Germany 1-2 Italy Internazionale 0-0 1-2
Parma Italy 4-2 Germany 1860 Munich 2-2 2-0
Feyenoord Netherlands 3-4 Germany Stuttgart 2-2 1-2
Lokomotiv Moscow Russia 0-2 Spain Rayo Vallecano 0-0 0-2
PSV Eindhoven Netherlands 4-0 Greece PAOK 3-0 1-0
Roma Italy 4-0 Germany Hamburg 1-0 3-0
Nantes France 7-4 Switzerland Lausanne 4-3 3-1
Bordeaux France 4-1 Germany Werder Bremen 4-1 0-0
Olympiacos Greece 2-4 England Liverpool 2-2 0-2
Bayer Leverkusen Germany 4-6 Greece AEK Athens 4-4 0-2
Shakhtar Donetsk Ukraine 0-1 Spain Celta Vigo 0-0 0-1
Alavés Spain 4-2 Norway Rosenborg 1-1 3-1
Espanyol Spain 0-2 Portugal Porto 0-2 0-0
Osijek Croatia 3-5 Czech Republic Slavia Prague 2-0 1-5
Club Brugge Belgium 1-3 Spain Barcelona 0-2 1-1
Rangers Scotland 1-3 Germany Kaiserslautern 1-0 0-3

Fourth round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Slavia Prague Czech Republic 0-1 Germany Kaiserslautern 0-0 0-1
Stuttgart Germany 1-2 Spain Celta Vigo 0-0 1-2
PSV Eindhoven Netherlands 4(a)-4 Italy Parma 2-1 2-3
AEK Athens Greece 0-6 Spain Barcelona 0-1 0-5
Alavés Spain 5-3 Italy Internazionale 3-3 2-0
Porto Portugal 4-3 France Nantes 3-1 1-2
Rayo Vallecano Spain 6-2 France Bordeaux 4-1 2-1
Roma Italy 1-2 England Liverpool 0-2 1-0

First leg

Attendance: 17,840
Referee: Eric Romain (France)


Attendance: 31,000

Attendance: 24,404
Referee: Graham Poll (England)

Alavés Spain 3-3 Italy Internazionale
Moreno Goal 44'
Téllez Goal 70'
Alonso Goal 73'
Report UEFA

Report

Recoba Goal 45+'50'
Vieri Goal 65'
Attendance: 17,307

Attendance: 22,100

Attendance: 5,468
Referee: Domenico Messina (Italy)

Attendance: 59,718
Referee: Markus Merk (Germany)

Second leg

Kaiserslautern won 1-0 on aggregate.


Attendance: 19,000

Celta Vigo won 2-1 on aggregate.


Attendance: 11,883
Referee: Claude Colombo (France)

PSV 4-4 Parma on aggregate. PSV won on away goals rule.


Attendance: 33,623

Barcelona won 6-0 on aggregate.


Attendance: 9,845

Deportivo Alavés won 5-3 on aggregate.


Attendance: 38,000
Referee: Juan Fernández Marín (Spain)

Porto won 4-3 on aggregate.


Attendance: 16,017

Rayo Vallecano won 6-2 on aggregate.


Attendance: 43,688

Liverpool won 2-1 on aggregate.

Quarter-finals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Barcelona Spain (a) 4-4 Spain Celta Vigo 2-1 2-3
Porto Portugal 0-2 England Liverpool 0-0 0-2
Alavés Spain 4-2 Spain Rayo Vallecano 3-0 1-2
Kaiserslautern Germany 2-0 Netherlands PSV Eindhoven 1-0 1-0

First leg

Attendance: 42,593

Attendance: 21,502

Attendance: 12,352

Second leg

Attendance: 25,500
Referee: Markus Merk (Germany)

Barcelona 4-4 Celta Vigo on aggregate. Barcelona won on away goals rule.


Attendance: 40,052

Liverpool won 2-0 on aggregate


Attendance: 7,100
Referee: Claude Colombo (France)

Alavés won 4-2 on aggregate


Match interrupted for 16 minutes due to supporter disturbances.
Kaiserslautern won 2-0 on aggregate

Semi-finals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Alavés Spain 9-2 Germany Kaiserslautern 5-1 4-1
Barcelona Spain 0-1 England Liverpool 0-0 0-1

First leg

Alavés Spain 5-1 Germany Kaiserslautern
Contra Goal 20' (pen.)31' (pen.)
Cruyff Goal 42'
Alonso Goal 57' (pen.)
Mocelin Goal 81'
Report UEFA

Report

Koch Goal 68' (pen.)

Attendance: 90,832

Second leg

Alavés won 9-2 on aggregate.


Attendance: 44,500

Liverpool won 1-0 on aggregate.

Final

Liverpool England 5-4 (a.e.t.) Spain Alavés
Babbel Goal 3'
Gerrard Goal 16'
McAllister Goal 40' (pen.)
Fowler Goal 72'
Geli Golden goal 116'  (o.g.)
Report UEFA

Report

Alonso Goal 26'
Moreno Goal 47'49'
Cruyff Goal 88'
Attendance: 48,050

See also

References

External links


  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

2000%E2%80%9301_UEFA_Cup
 



 

Top US Cities

Like2do.com was developed using defaultLogic.com's knowledge management platform. It allows users to manage learning and research. Visit defaultLogic's other partner sites below:
PopFlock.com : Music Genres | Musicians | Musical Instruments | Music Industry