East Germany At the 1976 Summer Olympics
Get East Germany At the 1976 Summer Olympics essential facts below. View Videos or join the East Germany At the 1976 Summer Olympics discussion. Add East Germany At the 1976 Summer Olympics to your Like2do.com topic list for future reference or share this resource on social media.
East Germany At the 1976 Summer Olympics
Flag of East Germany.svg
IOC code GDR
NOC National Olympic Committee of the GDR
in Montreal
Competitors 267 (154 men, 113 women) in 17 sports
Flag bearer Hans-Georg Reimann (athletics)
Medals
Ranked 2nd
Gold
40
Silver
25
Bronze
25
Total
90
Summer Olympics appearances (overview)
Other related appearances
 Germany (1896-1936, 1992-)
 United Team of Germany (1956-1964)

Athletes from East Germany (German Democratic Republic) competed at the 1976 Summer Olympics in Montreal, Quebec, Canada. 267 competitors, 154 men and 113 women, took part in 139 events in 17 sports.[1]

Medalists

Medal Name Sport Event
 Gold Waldemar Cierpinski Athletics men's marathon
 Gold Udo Beyer Athletics men's shot put
 Gold Bärbel Eckert Athletics women's 200 m
 Gold Johanna Schaller Athletics women's 100 m hurdles
 Gold Marlies Oelsner
Renate Stecher
Carla Bodendorf
Bärbel Eckert
Athletics women's 4×100 metres relay
 Gold Doris Maletzki
Brigitte Rohde
Ellen Streidt
Christina Brehmer
Athletics women's 4×400 metres relay
 Gold Angela Voigt Athletics women's long jump
 Gold Rosemarie Ackermann Athletics women's high jump
 Gold Evelin Schlaak Athletics women's discus throw
 Gold Ruth Fuchs Athletics women's javelin throw
 Gold Siegrun Siegl Athletics women's pentathlon
 Gold Jochen Bachfeld Boxing men's -67 kg
 Gold Rüdiger Helm Canoeing men's K-1 1000 m
 Gold Joachim Mattern
Bernd Olbricht
Canoeing men's K-2 500 m
 Gold Carola Zirzow Canoeing women's K-1 500 m
 Gold Klaus-Jürgen Grünke Cycling men's 1000 m time trial
 Gold Hans-Ulrich Grapenthin
Wilfried Gröbner
Jürgen Croy
Gerd Weber
Hans-Jürgen Dörner
Konrad Weise
Lothar Kurbjuweit
Reinhard Lauck
Gert Heidler
Reinhard Häfner
Hans-Jürgen Riediger
Bernd Bransch
Martin Hoffmann
Gerd Kische
Wolfram Löwe
Hartmut Schade
Dieter Riedel
Football men's football
 Gold Wolfgang Güldenpfennig
Rüdiger Reiche
Karl-Heinz Bußert
Michael Wolfgramm
Rowing men's quadruple sculls
 Gold Jörg Landvoigt
Bernd Landvoigt
Rowing men's coxless pairs
 Gold Harald Jährling
Friedrich-Wilhelm Ulrich
Georg Spohr
Rowing men's coxed pairs
 Gold Siegfried Brietzke
Andreas Decker
Stefan Semmler
Wolfgang Mager
Rowing men's coxless fours
 Gold Bernd Baumgart
Gottfried Döhn
Werner Klatt
Hans-Joachim Lück
Dieter Wendisch
Roland Kostulski
Ulrich Karnatz
Karl-Heinz Prudöhl
Karl-Heinz Danielowski
Rowing men's eights
 Gold Christine Scheiblich Rowing women's single sculls
 Gold Anke Borchmann
Jutta Lau
Viola Poley
Roswietha Zobelt
Liane Weigelt
Rowing women's quadruple sculls
 Gold Karin Metze
Bianka Schwede
Gabriele Lohs
Andrea Kurth
Sabine Heß
Rowing women's coxed fours
 Gold Viola Goretzki
Christiane Knetsch
Ilona Richter
Brigitte Ahrenholz
Monika Kallies
Henrietta Ebert
Helma Lehmann
Irina Müller
Marina Wilke
Rowing women's eights
 Gold Jochen Schümann Sailing men's Finn
 Gold Uwe Potteck Shooting men's 50 m pistol
 Gold Norbert Klaar Shooting men's 25 m rapid fire pistol
 Gold Kornelia Ender Swimming women's 100 m freestyle
 Gold Kornelia Ender Swimming women's 200 m freestyle
 Gold Petra Thümer Swimming women's 400 m freestyle
 Gold Petra Thümer Swimming women's 800 m freestyle
 Gold Ulrike Richter Swimming women's 100 m backstroke
 Gold Ulrike Richter Swimming women's 200 m backstroke
 Gold Hannelore Anke Swimming women's 100 m breaststroke
 Gold Kornelia Ender Swimming women's 100 m butterfly
 Gold Andrea Pollack Swimming women's 200 m butterfly
 Gold Ulrike Tauber Swimming women's 400 m individual medley
 Gold Ulrike Richter
Hannelore Anke
Kornelia Ender
Andrea Pollack
Swimming women's 4 × 100 m freestyle relay
 Silver Manfred Kokot
Jörg Pfeifer
Klaus-Dieter Kurrat
Alexander Thieme
Athletics men's 4×100 metres relay
 Silver Hans-Georg Reimann Athletics men's 20 km walk
 Silver Wolfgang Schmidt Athletics men's discus throw
 Silver Renate Stecher Athletics women's 100 m
 Silver Christina Brehmer Athletics women's 400 m
 Silver Gunhild Hoffmeister Athletics women's 1500 m
 Silver Christine Laser Athletics women's pentathlon
 Silver Richard Nowakowski Boxing men's -57 kg
 Silver Christa Köhler Diving women's 3 m springboard
 Silver Carola Dombeck Gymnastics men's vault
 Silver Gabriele Badorek
Hannelore Burosch
Roswitha Krause
Waltraud Kretzschmar
Evelyn Matz
Liane Michaelis
Eva Paskuy
Kristina Richter
Christina Rost
Silvia Siefert
Marion Tietz
Petra Uhlig
Christina Voß
Hannelore Zober
Handball women's handball
 Silver Andreas Schulz
Rüdiger Kunze
Walter Dießner
Ullrich Dießner
Johannes Thomas
Rowing men's coxed four
 Silver Sabine Jahn
Petra Boesler
Rowing women's double sculls
 Silver Angelika Noack
Sabine Dähne
Rowing women's coxless pairs
 Silver Harald Vollmar Shooting men's 50 m pistol
 Silver Jürgen Wiefel Shooting men's 25 m rapid fire pistol
 Silver Petra Priemer Swimming women's 100 m freestyle
 Silver Birgit Treiber Swimming women's 100 m backstroke
 Silver Birgit Treiber Swimming women's 200 m backstroke
 Silver Andrea Pollack Swimming women's 100 m butterfly
 Silver Ulrike Tauber Swimming women's 200 m butterfly
 Silver Petra Priemer
Kornelia Ender
Claudia Hempel
Andrea Pollack
Swimming women's 4 × 100 m freestyle relay
 Silver Gerd Bonk Weightlifting men's +110 kg
 Silver Hans-Dieter Brüchert Wrestling men's freestyle -57 kg
 Bronze Frank Baumgartl Athletics men's 3000 m steeplechase
 Bronze Peter Frenkel Athletics men's 20 km walk
 Bronze Frank Wartenberg Athletics men's long jump
 Bronze Renate Stecher Athletics women's 200 m
 Bronze Ellen Streidt Athletics women's 400 m
 Bronze Elfi Zinn Athletics women's 800 m
 Bronze Ulrike Klapezynski Athletics women's 1500 m
 Bronze Gabriele Hinzmann Athletics women's discus throw
 Bronze Burglinde Pollak Athletics women's pentathlon
 Bronze Rüdiger Helm Canoeing men's K-1 500 m
 Bronze Frank-Peter Bischof
Bernd Duvigneau
Rüdiger Helm
Jürgen Lehnert
Canoeing men's K-4 1000 m
 Bronze Carola Zirzow
Bärbel Köster
Canoeing women's K-2 500 m
 Bronze Jürgen Geschke Cycling men's sprint
 Bronze Thomas Huschke Cycling men's individual pursuit
 Bronze Roland Brückner
Rainer Hanschke
Bernd Jäger
Wolfgang Klotz
Lutz Mack
Michael Nikolay
Gymnastics men's team all-around
 Bronze Michael Nikolay Gymnastics men's pommel horse
 Bronze Carola Dombeck
Gitta Escher
Kerstin Gerschau
Angelika Hellmann
Marion Kische
Steffi Kräker
Gymnastics women's team all-around
 Bronze Joachim Dreifke Rowing men's single sculls
 Bronze Uli Schmied
Jürgen Bertow
Rowing men's double sculls
 Bronze Dieter Below
Michael Zachries
Olaf Engelhardt
Sailing men's Soling
 Bronze Roland Matthes Swimming men's 100 m backstroke
 Bronze Rosemarie Gabriel Swimming women's 200 m butterfly
 Bronze Peter Wenzel Weightlifting men's -75 kg
 Bronze Helmut Losch Weightlifting men's +110 kg
 Bronze Heinz-Helmut Wehling Wrestling men's Greco-Roman -68 kg

Athletics

Men's Marathon

Men's 4 × 100 m Relay

Men's High Jump

Men's Long Jump

Men's Discus Throw

Men's 20 km Race Walk

Women's Shot Put

Boxing

Men's Light Flyweight (- 48 kg)

Canoeing

Cycling

Eleven cyclists represented East Germany in 1976.

Individual road race
Team time trial
Sprint
1000m time trial
Individual pursuit
Team pursuit

Diving

Fencing

One male fencer represented East Germany in 1976.

Men's foil

Football

Gold medal.svg Gold Medal

Gymnastics

Handball

Judo

Rowing

East Germany had 30 male and 24 female rowers participate in all fourteen rowing events in 1976. Each team received a medal.[2]

Men's single sculls - 3rd place (Med 3.png bronze medal)
Men's double sculls - 3rd place (Med 3.png bronze medal)
Men's coxless pair - 1st place (Med 1.png gold medal)
Men's coxed pair - 1st place (Med 1.png gold medal)
Men's quadruple sculls - 1st place (Med 1.png gold medal)
Men's coxless four - 1st place (Med 1.png gold medal)
Men's coxed four - 2nd place (Med 2.png silver medal)
Men's eight - 1st place (Med 1.png gold medal)
Women's single sculls - 1st place (Med 1.png gold medal)
Women's double sculls - 2nd place (Med 2.png silver medal)
Women's coxless pair - 2nd place (Med 2.png silver medal)
Women's coxed four - 1st place (Med 1.png gold medal)
Women's quadruple sculls - 1st place (Med 1.png gold medal)
Women's eight - 1st place (Med 1.png gold medal)

Sailing

Shooting

Swimming

Men's Competition

100 meter Backstroke

Women's Competition

100 meter Freestyle

200 meter Freestyle

400 meter Freestyle

800 meter Freestyle

100 meter Backstroke

200 meter Backstroke

100 meter Breaststroke

100 meter Butterfly

200 meter Butterfly

400 meter Individual Medley

4x100 meter Freestyle Relay

4x100 meter Medley Relay

Volleyball

Women's Team Competition

Weightlifting

Wrestling

References

  1. ^ "East Germany at the 1976 Montreal Summer Games". sports-reference.com. Retrieved 2015. 
  2. ^ Evans, Hilary; Gjerde, Arild; Heijmans, Jeroen; Mallon, Bill. "East Germany Rowing at the 1976 Montréal Summer Games". Olympics at Sports-Reference.com. Sports Reference LLC. Retrieved 2018. 

  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

East_Germany_at_the_1976_Summer_Olympics
 



 

Top US Cities

Like2do.com was developed using defaultLogic.com's knowledge management platform. It allows users to manage learning and research. Visit defaultLogic's other partner sites below:
PopFlock.com : Music Genres | Musicians | Musical Instruments | Music Industry
NCR Works : Retail Banking | Restaurant Industry | Retail Industry | Hospitality Industry