Greece At The 2000 Summer Olympics
Flag of Greece.svg
IOC code GRE
NOC Hellenic Olympic Committee
Website www.hoc.gr (in Greek) (in English)
in Sydney
Competitors 140 (82 men and 58 women) in 23 sports
Flag bearer Nikolaos Kaklamanakis
Medals
Ranked 17th
Gold Silver Bronze Total
4 6 3 13
Summer Olympics appearances (overview)
Other related appearances
1906 Intercalated Games

Greece competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia. Greek athletes have competed in every Summer Olympic Games.At the closing ceremony, a segment of their culture was performed, as the country hosted the next Olympics in Athens.

Medalists

Greece finished in 17th position in the final medal rankings, with four gold medals and 13 medals overall.

Med 1.png Gold

Med 2.png Silver

Med 3.png Bronze

Results by event

Archery

Greece sent one archer to Sydney. She lost her first match.

Women's individual
Evangelia Psarra
1/32 eliminations Lost to Natalia Bolotova
Russia
161-154

Athletics

Men's competition

Men's 100 m

  • Round 1 -- 10.34
  • Round 2 -- 10.29 (did not advance)
  • Round 1 -- DNS (did not advance)

Men's 200 m

  • Round 1 -- 20.57
  • Round 2 -- 20.14
  • Semifinal -- 20.2
  • Final -- 20.09 (Gold medal)
  • Round 1 -- 21.1 (did not advance)
  • Round 1 -- DNS (did not advance)

Men's 400 m

  • Round 1 -- 46.38 (did not advance)

Men's 800 m

  • Round 1 -- 01:47.96 (did not advance)

Men's 400 m Hurdles

  • Round 1 -- 50.2 (did not advance)

Men's 4 × 100 m

  • Round 1 -- 39.21
  • Semifinal -- 38.82 (did not advance)

Men's 4 × 400 m

  • Round 1 -- 03:06.50 (did not advance)

Men's 3,000 m Steeplechase

  • Round 1 -- 09:19.14 (did not advance)

Men's Shot Put

  • Qualifying -- 18.13 (did not advance)

Men's Javelin Throw

  • Qualifying -- 88.41
  • Final -- 86.53 (6th place)

Men's Hammer Throw

  • Qualifying -- 76.61
  • Final -- 73.30 (12th place)
  • Qualifying -- 74.02 (did not advance)

Men's Long Jump

  • Qualifying -- 7.44 (did not advance)
  • Qualifying -- NM (did not advance)

Men's Triple Jump

  • Qualifying -- 16.00 (did not advance)
  • Qualifying -- 14.15 (did not advance)
  • Qualifying -- NM (did not advance)

Men's High Jump

  • Qualifying -- DNS (did not advance)

Men's 50 km Walk

  • Final -- DNF
  • Final -- DNF

Men's marathon

  • Final -- 2:26:55 (63rd place)

Men's Decathlon

  • 100 m -- 10.74
  • Long Jump -- 7.16
  • Shot Put -- 13.70
  • High Jump -- 1.97
  • 400 m -- 53.57
  • 100 m Hurdles -- DNS
  • Discus Throw -- DNS
  • Pole Vault -- DNS

Women's Competition

Women's 100 m

  • Round 1 -- 11.10
  • Round 2 -- 10.99
  • Semifinal -- 11.10
  • Final -- 11.12 (Silver medal)
  • Round 1 -- 11.65 (did not advance)

Women's 200 m

  • Round 1 -- 23.53 (did not advance)

Women's 5,000 m

  • Round 1 -- 15:46.48 (did not advance)

Women's 10,000 m

  • Round 1 -- DNS (did not advance)

Women's 400 m Hurdles

  • Round 1 -- 01:01.59 (did not advance)

Women's 4 × 100 m

  • Round 1 -- 43.46
  • Semifinal -- 43.53 (did not advance)

Women's Shot Put

  • Qualifying -- 18.56
  • Final -- 18.63 (7th place)

Women's Discus

  • Qualifying -- 63.64
  • Final -- 65.71 (Silver medal)
  • Qualifying -- 61.59
  • Final -- 64.08 (5th place)
  • Qualifying -- 61.29
  • Final -- 61.57 (9th place)

Women's Javelin Throw

  • Qualifying -- 63.34
  • Final -- 67.51 (Silver medal)
  • Qualifying -- 58.11 (did not advance)

Women's Long Jump

  • Qualifying -- 6.50 (did not advance)
  • Qualifying -- 5.86 (did not advance)

Women's Triple Jump

  • Qualifying -- 14.26
  • Final -- 14.15 (7th place)

Women's High Jump

  • Qualifying -- 1.80 (did not advance)

Women's Pole Vault

  • Qualifying -- NM (did not advance)

Women's 20 km Walk

  • Final -- 1:33:14 (11th place)
  • Final -- 1:38:52 (36th place)

Women's Heptathlon

  • 100 m Hurdles -- 14.19
  • High Jump -- 1.69
  • Shot Put -- 10.74
  • 200 m -- 25.78
  • Long Jump -- NM
  • Javelin Throw -- DNS

Boxing

Men's Bantamweight (- 54 kg)

Men's Lightweight (- 60 kg)

Men's Middleweight (- 75 kg)

Canoe / Kayak

Flatwater

Men's competition

Men's Canoe Singles 500 m

  • Qualifying Heat -- 01:57.858 (did not advance)

Men's Canoe Singles 1000 m

  • Qualifying Heat -- 04:01.042
  • Semifinal -- DSQ (did not advance)

Cycling

Track Cycling

Men's Sprint

  • Qualifying -- 10.745
  • Repechage -- 2nd place -- Heat 3
  • First Round -- Lost to Florian Rousseau of France

Men's 1 km Time Trial

  • Final -- 01:04.018 (6th place)

Men's Keirin

  • First Round -- Heat -- 1; Place -- 4 (did not advance)
  • Repechage -- Heat -- 3; Place -- 2 (did not advance)
  • Second Round -- Heat -- 1; DNF (did not advance)

Men's Olympic Sprint

  • Qualifying -- 45.207
  • Second Round -- 45.079
  • Final -- 45.332 (4th place)

Diving

Men's 3 Metre Springboard

  • Preliminary -- 324.72 (32nd place, did not advance)

Men's 3 Metre Springboard

  • Preliminary -- 317.88 (36th place, did not advance)

Women's 3 Metre Springboard

  • Preliminary -- 258.81 (21st place, did not advance)

Women's 10 Metre Platform

  • Preliminary -- 236.79 (29th place, did not advance)

Women's 10 Metre Platform

  • Preliminary -- 189.57 (38th place, did not advance)

Gymnastics

Modern pentathlon

Greece sent only one pentathlete to the first Olympic women's competition.

Women's:

Sailing

Greece sent seven men and four women to the Sailing competition at the 2000 Sydney Olympics.

Men's Mistral

  • Race 1 -- (20)
  • Race 2 -- 12
  • Race 3 -- 5
  • Race 4 -- 9
  • Race 5 -- 7
  • Race 6 -- 6
  • Race 7 -- 4
  • Race 8 -- (37) DSQ
  • Race 9 -- 7
  • Race 10 -- 13
  • Race 11 -- 1
  • Final -- 64 (6th place)

Men's Single Handed Dinghy (Finn)

  • Race 1 -- 4
  • Race 2 -- 12
  • Race 3 -- 5
  • Race 4 -- (23)
  • Race 5 -- 10
  • Race 6 -- 12
  • Race 7 -- 15
  • Race 8 -- 11
  • Race 9 -- 14
  • Race 10 -- (24)
  • Race 11 -- 9
  • Final -- 92 (12th place)

Men's Double Handed Dinghy (470)

  • Race 1 -- 13
  • Race 2 -- 7
  • Race 3 -- (21)
  • Race 4 -- 6
  • Race 5 -- 3
  • Race 6 -- 8
  • Race 7 -- (24)
  • Race 8 -- 19
  • Race 9 -- 14
  • Race 10 -- 2
  • Race 11 -- 6
  • Final -- 78 (8th place)

Men's Laser

  • Race 1 -- 16
  • Race 2 -- 18
  • Race 3 -- 8
  • Race 4 -- 12
  • Race 5 -- 21
  • Race 6 -- 8
  • Race 7 -- (32)
  • Race 8 -- 6
  • Race 9 -- 7
  • Race 10 -- 15
  • Race 11 -- (22)
  • Final -- 111 (15th place)

Men's Two Handed Keelboat (Star)

  • Race 1 -- 6
  • Race 2 -- 11
  • Race 3 -- (15)
  • Race 4 -- (14)
  • Race 5 -- 12
  • Race 6 -- 13
  • Race 7 -- 5
  • Race 8 -- 11
  • Race 9 -- 9
  • Race 10 -- 6
  • Race 11 -- 7
  • Final -- 80 (11th place)

Women's Mistral

  • Race 1 -- 22
  • Race 2 -- 20
  • Race 3 -- 15
  • Race 4 -- 18
  • Race 5 -- 13
  • Race 6 -- (23)
  • Race 7 -- (24)
  • Race 8 -- 15
  • Race 9 -- 23
  • Race 10 -- 16
  • Race 11 -- 17
  • Final -- 159 (21st place)

Women's Single Handed Dinghy (Europe)

  • Race 1 -- 23
  • Race 2 -- 12
  • Race 3 -- 10
  • Race 4 -- 4
  • Race 5 -- (27)
  • Race 6 -- (26)
  • Race 7 -- 18
  • Race 8 -- 5
  • Race 9 -- 18
  • Race 10 -- 21
  • Race 11 -- 18
  • Final -- 129 (18th place)

Women's Double Handed Dinghy (470)

  • Race 1 -- 2
  • Race 2 -- 8
  • Race 3 -- 17
  • Race 4 -- 12
  • Race 5 -- 9
  • Race 6 -- 12
  • Race 7 -- 2
  • Race 8 -- 5
  • Race 9 -- (20) DSQ
  • Race 10 -- (18)
  • Race 11 -- 9
  • Final -- 76 (14th place)

Swimming

Men's 100 m Freestyle

  • Preliminary Heat -- 51.28 (did not advance)

Men's 200 m Freestyle

  • Preliminary Heat -- 1:54.36 (did not advance)

Men's 400 m Freestyle

  • Preliminary Heat -- 03:54.96 (did not advance)

Men's 1500 m Freestyle

  • Preliminary Heat -- 15:29.69 (did not advance)

Men's 100 m Butterfly

  • Preliminary Heat -- 56.36 (did not advance)

Men's 200 m Butterfly

  • Preliminary Heat -- 02:00.75 (did not advance)

Men's 200 m Individual Medley

  • Preliminary Heat -- 02:04.04 (did not advance)

Men's 400 m Individual Medley

  • Preliminary Heat -- 04:23.19 (did not advance)

Men's 4 × 200 m Freestyle

  • Preliminary Heat -- 07:35.77 (did not advance)

Women's 50 m Freestyle

  • Preliminary Heat -- 26.9 (did not advance)

Women's 100 m Freestyle

  • Preliminary Heat -- 57.24 (did not advance)

Women's 200 m Freestyle

  • Preliminary Heat -- 02:04.06 (did not advance)

Women's 400 m Freestyle

  • Preliminary Heat -- 04:16.94 (did not advance)

Women's 800 m Freestyle

  • Preliminary Heat -- 08:56.33 (did not advance)

Women's 100 m Butterfly

  • Preliminary Heat -- 01:02.06 (did not advance)

Women's 200 m Butterfly

  • Preliminary Heat -- 02:17.60 (did not advance)

Women's 100 m Backstroke

  • Preliminary Heat -- 01:05.09 (did not advance)

Women's 200 m Backstroke

  • Preliminary Heat -- 02:18.07 (did not advance)

Women's 200 m Individual Medley

  • Preliminary Heat -- 02:23.05 (did not advance)

Women's 400 m Individual Medley

  • Preliminary Heat -- 04:53.52 (did not advance)

Synchronized swimming

Duet:

Rhythmic Gymnastics

Individual All-Around

Q Rope|9.675(10th) Hoop|9.725(9th) Ball|9.725(10th) Ribbon|9.708(10th) TOTAL|38.833(10th)PASS

FINAL Rope|9.766(7th) Hoop|9.716(8th) Ball|9.775(6th) Ribbon|9.725(9th) TOTAL|38.982(7th)

Team All Around

Q 10 Clubs|19.700 (1st) 3 Hoops 2 ribbons|19.700 (1st) TOTAL|39.400(1ST)PASS

FINAL 10 Clubs| 19.550(3rd) 3 Hoops 2 ribbons|19.733 (1st) TOTAL 39.283 (3rd) Bronze Medal

Taekwondo

Men's Under 58 kg:

Men's over 80 kg:

Women's Under 57 kg:

Triathlon

Men's Individual Competition:

Volleyball

Women's Beach Competition

Water polo

Men's Team Competition

  • Preliminary Round (Group B)
  • Lost to Hungary (4-7)
  • Lost to Croatia (5-9)
  • Lost to Yugoslavia (3-10)
  • Lost to the Netherlands (7-10)
  • Lost to United States (3-9)
  • Classification Round
  • Tied with Kazakhstan (6-6)
  • Tied with the Netherlands (6-6)
  • Defeated Slovakia (12-8) -> Tenth place
  • Team Roster

Weightlifting pictogram.svg Weightlifting

Men

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
1 2 3 1 2 3
Leonidas Sabanis - 62 kg 142.5 147.5 150.0 170.0 175.0 175.0 317.5 2nd, silver medalist(s)
Valerios Leonidis - 69 kg 145.0 150.0 150.0 185.0 185.0 185.0 330.0 6
Viktor Mitrou - 77 kg 160.0 165.0 167.5 195.0 200.0 202.5 367.5 2nd, silver medalist(s)
Pyrros Dimas - 85 kg 175.0 175.0 175.0 210.0 215.0 218.5 390.0 1st, gold medalist(s)
Christos Spirou - 85 kg 170.0 175.0 175.0 205.0 205.0 210.0 375.0 7
Kakhi Kakhiashvili - 94 kg 180.0 185.0 187.5 220.0 - - 405.0 1st, gold medalist(s)


Women

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
1 2 3 1 2 3
Ioanna Khatziioannou - 63 kg 90.0 95.0 97.5 117.5 125.0 -- 222.5 3rd, bronze medalist(s)
Maria Tatsi - 69 kg 92.5 97.5 97.5 122.5 127.5 132.5 220.0 11

References


  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.


Greece_at_the_2000_Summer_Olympics



 


US Cities - Things to Do